Loading...
You are here:  Home  >  BOXING SCHEDULE

BOXING SCHEDULE

Mayweather vs. Maidana 2

((Schedule Credit: ESPN.com))

 

JULY

July 18

At Huntington, N.Y. (ESPN2/ESPN Deportes): Emanuel Taylor vs. Karim Mayfield, 10 rounds, welterweights; Cletus Seldin vs. Bayan Jargal, 8 rounds, welterweights; Anthony Karperis vs. Ariel Duran, 6 rounds, junior welterweights; Wendy Toussaint vs. Courtney Pennington, 6 rounds, junior middleweights; Naim Terbunja vs. Jason Escalera, 6 rounds, super middleweights

At San Francisco (Fox Sports 1/Fox Deportes): Mercito Gesta vs. Luis Arceo, 10 rounds, lightweights; Jonathan Chicas vs. Emanuel Robles, 8 rounds, junior welterweights; Taishan vs. Alex Rozman, 4 rounds, heavyweights; Laura Deanovic vs. Celene Roman, 4 rounds, female lightweights; Arturo Quintero vs. Dominic Coca, 6 rounds, junior welterweights; Andy Vences vs. TBA, 6 rounds, lightweights; Fabian Melendez vs. Payton Boyea, 4 rounds, cruiserweights; Ricardo Pinell vs. Santiago Perez, 4 rounds, middleweights; Benjamin Briseno vs. Walter Santibanes, 4 rounds, featherweight; Joel Slapno vs. Jesus Sanchez, 4 rounds, junior middleweights

At Kissimmee, Fla. (Telemundo): Jonathan Vidal vs. Juan Kantun, 10 rounds, junior bantamweights; Emanuel De Jesus vs. Juan Aguirre, 6 rounds, welterweights; Yunieski Gonzalez vs. Thomas Hanshaw, 6 rounds, light heavyweights; Jayron Santiago vs. Samuel Rodriquez, 4 rounds, junior featherweights; Anthony Mercado vs. Javier Perez, 4 rounds, junior welterweights; Julio Santos vs. Lazar Stojadinovic, 4 rounds, welterweights; Sean Guzman vs. Pernell Mitchell, 4 rounds, super middleweights; Moises Hernandez vs. Asaac Smith, 4 rounds, junior middleweights

At Kobe, Japan: Zolani Tete vs. Teiru Kinoshita, 12 rounds, for vacant IBF junior bantamweight title

 

July 19

Macau (HBO2 and UniMas, same-day tape): Zou Shiming vs. Luis De La Rosa, 10 rounds, flyweights; Guillermo Rigondeaux vs. Sod Kokietgym, 12 rounds, for Rigondeaux’s WBA/WBO junior featherweight title; Gilberto Ramirez vs. Junior Talipeau, 10 rounds, super middleweights; Brian Viloria vs. Jose Alfredo Zuniga, 10 rounds, flyweights; Egor Mekhontsev vs. Mike Merafuentes, 6 rounds, light heavyweights; Mark Anthony Geraldo vs. Efrain Perez, 8 rounds, junior bantamweights; Rex Tso vs. John Bajawa, 8 rounds, junior bantamweights; Ik Yang vs. Rachamongkol Sor Pleonchit, 6 or 8 rounds, junior welterweights; Kuok Kun Ng vs. Beau O’Brien, 4 or 6 rounds, junior middleweights

 

July 21

At Okayama, Japan: Shingo Wake vs. Jaesung Lee, 12 rounds, junior featherweights

 

July 23

At New York: Charles Martin vs. Kerston Manswell, 10 rounds, heavyweights; Patrick Hyland vs. Noel Echevarria, 8 rounds, junior lightweights; Avtandil Khurtsidze vs. Allen Conyers, 8 rounds, middleweights; Joe Smith Jr. vs. Tyrell Hendrix, 8 rounds, light heavyweights; Sergey Derevyanchenko vs. Cromwell Gordon, 6 rounds, middleweights; Patrick Day vs. Brad Jackson, 6 rounds, junior middleweights; Danny Gonzalez vs. Ray Velez, rematch, 6 rounds, junior welterweights

 

July 25

At Chicago (ESPN2/ESPN Deportes): Roberto Garcia vs. Breidis Prescott, 10 rounds, welterweights; Caleb Truax vs. Derek Ennis, 8 rounds, middleweights; Mike Lee vs. Paul Gonsalves, 6 rounds, light heavyweights; Alex Martin vs. TBA, 6 rounds, welterweights; Jaime Sandoval vs. Aaron Steadman, 6 rounds, junior welterweights; Eddie Ramirez vs. TBA, 6 rounds, lightweights; Jose Felix Quesada vs. Jose Romero, 4 rounds, lightweights; Semajay Thomas vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Kristin Gearhart vs. Ashleigh Curry, 4 rounds, female junior welterweights

At Verona, N.Y. (Showtime): Antoine Douglas vs. Michel Soro, 10 rounds, middleweights; Jerry Odom vs. Vilier Quinonez, 8 rounds, super middleweights; Cecil McCalla vs. Oscar Godoy, 8 rounds, welterweights; Tony Luis vs. Wanzell Ellison, 8 rounds, lightweights; Mike Faragon vs. TBA, 6 rounds, lightweights; Samuel Teah vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

At Indio, Calif. (Fox Sports 1/Fox Deportes): Frankie Gomez vs. Vernon Paris, 10 rounds, junior welterweights; Ivan Morales vs. Sergio Frias, 10 rounds, bantamweights; Bryant Perrella vs. Cristian Steele, 6 rounds, welterweights; Caleb Plant vs. Ryan True, 4 rounds, super middleweights; Mario Barrios vs. TBA, 4 rounds, featherweights; Damian Sosa vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights; Terrell Gausha vs. Ronnie Warrior Jr., 10 rounds, middleweights; Neeco Macias vs. Robert Hill, 4 rounds, middleweights; Vyacheslav Shabransky vs. TBA, 6 rounds, light heavyweights; Daquan Arnett vs. Roberto Ventura, 8 rounds, junior middleweights

At Ontario, Calif.: Efrain Esquivias vs. Christopher Martin, 10 rounds, junior featherweights; Carlos Carlson vs. Jose Cen-Torres, 8 rounds, bantamweights; Jonathan Garcia vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights; Cesar Villarraga vs. Dominic Coca, 4 rounds, lightweights; LaRon Mitchell vs. Zachary Bunce, 4 rounds, heavyweights; Javier Lapizco vs. Christian Lorenzo, 4 rounds, flyweights

At Mexico City (Telemundo): David Carmona vs. Martin Casillas, 10 rounds, junior bantamweights

 

July 26

At New York (HBO): Gennady Golovkin vs. Daniel Geale, 12 rounds, for Golovkin’s WBA middleweight title; Bryant Jennings vs. Mike Perez, 12 rounds, WBC heavyweight eliminator; Ola Afolabi vs. Anthony Caputo Smith, 10 rounds, cruiserweights; Glen Tapia vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights; Dusty Hernandez-Harrison vs. Eli Addison, 8 rounds, welterweights; Julian Rodriguez vs. Yankton Southern, 4 rounds, junior welterweights

At Phoenix (UniMas): Jose Benavidez Jr. vs. TBA, 8 rounds, welterweights; Oscar Valdez vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights; Joey Ruelas vs. TBA, 6 rounds, super middleweights; Trevor McCumby vs. Joe Gardner, 6 rounds, light heavyweights

At Manchester, England (AWE):: Tyson Fury vs. Dereck Chisora, rematch, 12 rounds, WBO heavyweight eliminator/for Chisora’s European title/vacant British title; Billy Joe Saunders vs. Emanuel Blandamura, 12 rounds, for vacant European middleweight title; Terry Flanagan vs. Martin Gethin, 12 rounds, for vacant British lightweight title; Liam Smith vs. Navid Mansouri, 12 rounds, for Smith’s British junior middleweight title; Liam Walsh vs. TBA, 12 rounds, for Walsh’s Commonwealth junior lightweights title; Nathan Brough vs. Jack Catterall, 10 rounds, junior welterweights; Bradley Saunders vs. Christophe Sabire, 8 rounds, junior welterweights; Michael Gomez Jr. vs. Darren Pryce, 4 rounds, featherweight.

At Dessau, Germany: Robert Stieglitz vs. Sergey Khomitsky, 12 rounds, super middleweights; Robin Krasniqi vs. Oleksandr Cherviak, 12 rounds, light heavyweights; Christina Hammer vs. Ann Sophie Mathis, 10 rounds, female junior middleweights; Dominic Boesel vs. TBA, 12 rounds, light heavyweights

At Boston: Jason Estrada vs. Steve Vukosa, 8 rounds, heavyweights; Russell Lamour vs. John Hutchinson, 8 rounds, middleweights; Michael McLaughlin vs. Sam Girard, 8 rounds, welterweights; Joseph Perez vs. Agustine Mauras, 6 rounds, featherweights

AUGUST
Aug. 1

At Shelton, Wash. (ESPN2/ESPN Deportes): Thomas Williams Jr. vs. Gabriel Campillo, 12 rounds, IBF light heavyweight eliminator; Juan Funez vs. Marcello Gallarado, rematch, 4 rounds, featherweights

At Tampa, Fla. (Telemundo): Daniel Lozano vs. Antonio Tostado, 10 rounds, junior bantamweights; Noemi Bosques vs. TBA, female flyweights

At Wolverhampton, England: Leonard Bundu vs. Frankie Gavin, 12 rounds, for Bundu’s European welterweight title; Lucas Browne vs. Andriy Rudenko, 12 rounds, for Browne’s Commonwealth heavyweight title; Thomas Costello vs. Alistair Warren, 6 rounds, middleweights; Joe Costello vs. Lee Connelly, 4 rounds, lightweights

At Queens, N.Y.: Elton Dharry vs. Antwan Robertson, 8 rounds, bantamweights; Ryan Ramayya vs. Josh Crespo, 6 rounds, junior featherweights; Mikkel Lespierre vs. Pedro Andres, 6 rounds, junior welterweights; Neuky Santelises vs. Phil Nazario, 4 rounds, junior lightweights; Jordan Rodriguez vs. Killer Jackson, 4 rounds, junior featherweights; Elisa Collaro vs. Rachel Vidal, 4 rounds, female, junior featherweights; Armin Mrkanovic vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights; Livingstone Joseph vs. Julio Rivera, 4 rounds, welterweights

 

Aug. 2

At Las Vegas (HBO): Brandon Rios vs. Diego Chaves, 10 rounds, welterweights; Jessie Vargas vs. Anton Novikov, 12 rounds, for Vargas’s WBA “regular” junior welterweight title; Jessie Magdaleno vs. Carlos Rodriguez, 8 rounds, junior featherweights; Jose Ramirez vs. Alfred Romero, 8 rounds, junior welterweights; Shane Mosley Jr. vs. TBA, 4 rounds, middleweights; Erick DeLeon vs. Pedro Toledo, 6 rounds, junior lightweights; Cody Crowley vs. Herb Begay, 4 rounds, junior middleweights; Wes Caper vs. TBA, 6 rounds, middleweights


At Atlantic City, N.J. (HBO): Sergey Kovalev vs. Blake Caparello, 12 rounds, for Kovalev’s WBO light heavyweight title; Isaac Chilemba vs. Cory Cummings, 10 rounds, light heavyweights

 

Aug. 7

At Corpus Christi, Texas (Fox Sports 1/Fox Deportes): Jerry Belmontes vs. Abner Cotto, 10 rounds, junior lightweights; KeAndre Gibson vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights; Oscar Cantu vs. Joseph Rios, 8 rounds, bantamweights

 

Aug. 8

At Fallon, Nev. (ESPN2/ESPN Deportes): Willie Nelson vs. Luis Grajeda, 10 rounds, junior middleweights; Norbert Nemesapati vs. Lennox Allen, 8 rounds, super middleweights; Zhang Zhilei vs. TBA, 4 rounds, heavyweghts

At Mexico City (Telemundo): Edgar Ortega vs. Daniel Rosario, 10 rounds, welterweights; Luis Cotto Vidale vs. TBA, 6 rounds, welterweights

 

Aug. 9

At Brooklyn, N.Y. (Showtime): Danny Garcia vs. Rod Salka, 12 rounds, for Garcia’s WBC/WBA junior welterweight title; Lamont Peterson vs. Edgar Santana, 12 rounds, for Peterson’s IBF junior welterweight title; Daniel Jacobs vs. Jarrod Fletcher, 12 rounds, for vacant WBA “regular” middleweight title; Sadam Ali vs. TBA, 10 rounds, welterweights; Anthony Peterson vs. TBA, 10 rounds, lightweights; Zachary Ochoa vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights; Demetrius Ballard vs. TBA, 6 rounds, super middleweights

At Bethlehem, Pa. (NBC Sports Net): Vyacheslav “Czar” Glazkov vs. Derric Rossy, 10 rounds, heavyweights; Robert Berridge vs. Vasily Lepikhin, 12 rounds, light heavyweights; Joseph Parker vs. TBA, 8 rounds, heavyweights

At Glendale, Calif. (UniMas): Jose Felix vs. Alejandro Rodriguez, 8 rounds, lightweights; Ivan Najera vs. Stan Martyniouk, 8 rounds, lightweights; Esquivia Falcao vs. TBA, 6 rounds, middleweights; Zachary Wohlman vs. Paul Velarde, 6 rounds, junior welterweights; Leon Vaughn vs. Saul Benitez, 6 rounds, junior middleweights; Egidijus Kavaliauskas vs. Benjamin Whitaker, 6 rounds, welterweights; Edgar Valerio vs. Adrian Rodriguez, 4 rounds, junior featherweights; Luis Sedano vs. TBA, 4 rounds, lightweights; Vic Pasillas vs. Sergio Najera, 6 rounds, junior featherweights

At Ica, Peru: Nehomar Cermeno vs. Carlos Zambrano, 12 rounds, for Cermeno’s WBA interim junior featherweight title

At Monterrey, Mexico: Francisco Rodriguez vs. Katsunari Takayama, 12 rounds, WBO/IBF strawweight unification

At TBA, Italy: Roman Jacob vs. Devis Boschiero, rematch, 12 rounds, for Jacob’s European junior lightweight title

At Malvisbay, Namibia: Harry Simon vs. Geard Ajetovic, rematch, 12 rounds, light heavyweights

 

Aug. 15

At Santa Ynez, Calif. (ESPN2/ESPN Deportes): Rustam Nugaev vs. Denis Shafikov, 12 rounds, IBF lightweight eliminator; Jose Pedraza vs. TBA, 10 rounds, junior lightweights

 

Aug. 16

At Carson, Calif. (Showtime): Shawn Porter vs. Kell Brook, 12 rounds, for Porter’s IBF welterweight title; Omar Figueroa vs. Daniel Estrada, 12 rounds, for Figueroa’s WBC lightweight title; Sakio Bika vs. Anthony Dirrell, rematch, 12 rounds, for Bika’s WBC super middleweight title

At TBA, Puerto Rico (UniMas): Felix Verdejo vs. TBA, 8 rounds, lightweights

At Erfurt, Germany: Yoan Pablo Hernandez vs. Firat Arslan, 12 rounds, for Hernandez’s IBF cruiserweight title; Issac Real vs. Jack Culcay, 12 rounds, for Real’s European junior middleweight title

 

Aug. 21

At TBA (Fox Sports 1/Fox Deportes): “Golden Boy Live”

 

Aug. 22

At TBA (ESPN2/ESPN Deportes): “Friday Night Fights” season finale, Austin Trout vs. Daniel Dawson, 12 rounds, junior middleweights

 

Aug. 23

At Chicago: Donovan George vs. Dyah Davis, 12 rounds, super middleweights

At Atlantic City, N.J.: Mike Jones vs. Jaime Herrera, 10 rounds, welterweights; Thomas LaManna vs. Jamaal Davis, 8 rounds, middleweights; Marvin Johnson vs. Omar Curry, 4 rounds, lightweights; Marquise Pierce vs. Anthony Caramanno, 4 rounds, junior featherweights; Carlos Rosario vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights; Ismael Garcia vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights; Nick Valliere vs. TBA, 4 rounds, welterweights

 

Aug. 30

At Halle/Westphalia, Germany: Marco Huck vs. Mirko Larghetti, 12 rounds, for Huck’s WBO cruiserweight title

At Hermosillo, Mexico: Orlando Salido vs. TBA, 10 rounds, junior lightweights

At Dublin, Ireland: Matthew Macklin vs. TBA, 12 rounds, middleweights; Anthony Joshua vs. Yaroslav Zavorotnyi, 8 rounds, heavyweights; Gary O’Sullivan vs. Anthony Fitzgerald, 10 rounds, middleweights